SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU "TYGODNIA GODNOŚCI " W NASZEJ SZKOLE


W dniach 6-10.marca 2017 roku obchodziliśmy w naszej szkole "Tydzień Godności".
  W piątek przed akcją zapoznaliśmy uczniów z planem najbliższego tygodnia. Poprosiliśmy również o wykonanie Bransoletek Godności w kolorze niebieskim, które dzieci nosiły przez cały tydzień.

6.marca - poniedziałek był Dniem Dobrych Słów i był Dniem Niebieskim - czyli uczniowie mieli jeden element stroju w kolorze niebieskim /kolorze godności/. W poniedziałek przez radiowęzeł została wyemitowana audycja o historii Dnia Godności ,o polskiej edycji akcji i o godności osobistej każdego człowieka. Dzieci w tym dniu przesyłały sobie "dobre słowa", które zbierali wolontariusze i zawieszali na wyznaczonych tablicach /zdjęcia/.

   
Sympatyczny akcent zostawiony przez szóstoklasistów na tablicy Zaczepiamy na tablicy dobre słowa

 

Wtorek /7.marca/ to był Dzień Przyjaciela, Dzień Zielony. Poczta roznosiła listy do przyjaciół, przeprowadzona została także ankieta na temat hejtu /zredagowana przez samych uczniów z koła zainteresowań "Bezpiecznie, zdrowo, odlotowo". Do ankiety zostało wytypowanych po 2-3 uczniów z klas 4-6. Autorzy ankiety dokonali również jej analizy, a szczegółowe wyniki zostały zamieszczone na stronie internetowej szkoły - Zobacz wyniki ankiety dotyczącej hejtu

Kwestionariusz ankiety Ostatnie instrukcje przed wypełnieniem
   
Respondenci z nauczycielem Uczniowie wypełniający ankietę
   

Hmmm... Jakiej by tu udzielić odpowiedzi... Analiza wyników ankiet

Środa - 8.marca-był okazją do rozmowy o szacunku dla kobiet/Dzień Czerwony/ - w audycji wyemitowanej przez radiowęzeł, uczniowie przypomnieli historię walki kobiet o rówouprawnienie oraz złożyli życzenia wszystkim kobietom - tym pracującym i uczącym się. Uruchomiona została ponownie poczta i chłopcy mieli okazję złożyć życzenia wybranym dziewczętom lub nauczycielkom.

Poczta z życzeniami dla pań i możliwością przekazania miłych słów dla przyjaciół

Czwartek był Dniem Teatralnym - Dniem Białym. Uczniowie z koła napisali 3.scenki pt. "O hejcie, czyli ,jak to między braćmi bywa.". Scenki były dzielone tzw. stop - klatkami na temat hejtu, szacunku dla ludzi, dla najbliższych, mówiły także o pożytku związanym z używania legalnego oprogramowania. Przed scenkami uczniowie zostali zapoznani z wynikami ankiety na temat hejtu.

 Zapowiedź skeczu Szymon i Maks w trakcie odgrywania sceny skeczu
   
Stopklatka Publiczność w trakcie skeczu
   
Kilka słów o Tygodniu Godności Piątoklasistki prezentują wyniki ankiety

Co jeszcze wydarzy się w trakcie przedstawienia ...

W piątek-10.marca odbyły się projekcje filmów dla uczniów klas 5-6-/Dzień Filmowy-Dzień Czarno-Biały/. Klasy piąte obejrzały film "Klasa". Po projekcji odbyła się dyskusja na temat sytuacji "nowego" ucznia w klasie, o godnym traktowaniu osób, których jeszcze nie znamy, o podawaniu im ręki. Klasy szóste obejrzały cz1. filmu "Mali niewolnicy" - po projekcji odbyła się także dyskusja nt. godności małych ludzi, o tym kiedy dziecko staje się niewolnikiem, o deptaniu praw dziecka, o biedzie itd. Projekcji i całemu Tygodniowi towarzyszyła piosenka "Przytul hejtera", która stała się szkolnym przebojem. Przez cały tydzień wychowawcy prowadzili również odpowiednio skorelowane z tematyką godności godziny wychowawcze na temat właściwych relacji rówieśniczych opatrzone bajką "O ciepłym i puchatym".

Duży ekran, rzutnik i hol I piętra zamienia się w salę kinową Dzień Filmowy Tygodnia Godności
   
Dzień Filmowy Emisja filmu klasa
   
Mali niewolnicy wzbudzają emocje wśród dzieci Przytul hejtera ! Dydaktyczna piosenka w czasie przerwy


   W klasach 0-3-przygotowano gazetkę o Dniu Godności, przeprowadzono zajęcia wychowawcze na temat prawidłowych relacji rówieśniczych wg. oddzielnego scenariusza, codziennie prowadzone były także zajęcia świetlicowe na temat wartości, przyjaźni, szacunku, godności.
W piątek na zakończenie zorganizowaliśmy również wystawę niebieskich Bransoletek Godności. Należy podkreślić ogromne zaangażowanie i kreatywność uczniów, którzy w ogromnej mierze byli pomysłodawcami i merytorycznymi twórcami naszego Tygodnia.