Nasza biblioteka czynna codziennie od 8 00 do 15 00.

Historia * O naszej bibliotece * Skąd bierzemy książki * Pracownicy i sympatycy biblioteki * Aktualności

Nasza biblioteka ma już ponad 60 lat!

Piątego grudnia 1945 roku pięknym, kaligraficznym pismem zapisano w księdze inwentarzowej pierwszą książkę Heleny Zakrzewskiej pt. "Zaklęty dwór" wydaną w Krakowie w 1943 roku i opieczętowano pieczęcią o treści "Biblioteka Uczniowskiej Szkoły Powszechnej nr 1 w Nysie".

125 pierwszych zapisanych książek było darami. 10 czerwca 1947 roku kupiono do biblioteki dwie nowe książki. W latach 50-tych i na początku lat 60-tych bibliotekę zaopatrywano centralnie tzn. książki przydzielano według rozdzielnika "Wydziału Oświaty i Kultury" w Nysie. Od początku wszystkie wpisane do inwentarza książki potwierdzone są rachunkami z księgarni, a ceny ich były mniej więcej takie jak obecnie, np. baśń Ewy Szelburg-Zarembiny "O warszawskiej syrenie" kosztowała 14 złotych.

Nie wiemy, jak nasza biblioteka wyglądała wcześniej. Przy końcu lat 60-tych mieściła się w bardzo małym pomieszczeniu z jednym oknem, na parterze, tam gdzie obecnie jest sala nr 8. Było strasznie ciasno, ponieważ zgromadzonych było już ponad 8 tys. książek.

Na początku lat 70-tych - może w 1973, a może w 1974 roku - bibliotece udostępniono sąsiednią salę lekcyjną, którą przeznaczono na czytelnię. Następnie, tuż przed kapitalnym remontem szkoły bibliotekę przeniesiono do dużej sali, właśnie do tej gdzie teraz jest wypożyczalnia. A później: później był remont szkoły. Księgozbiór przeniesiono na ul. Sobieskiego do budynku LO.

Rok 1983 - znowu przeprowadzka. Wróciliśmy do naszej szkoły, a bibliotekę umieszczono w 2 pomieszczeniach: tam gdzie teraz są gabinety psychologa i pedagoga, a w sali 101 wypożyczalnia.

Teraz biblioteka znowu jest na parterze i mieści się w trzech pomieszczeniach.

Biblioteka nie jest po to, by była w paki pozamykana, albo do ozdoby służąca, jest po to, by była powszechnie użytkowana.

J. Lelewel